Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Pečovatelská služba > Aktuality - pečovatelská služba

Aktuality - pečovatelská služba


Od 1. 3. 2023 dochází ke změně sazebníku úkonů pečovatelské služby a způsobu účtování.

Úhrada služeb stanovených zákonem 108/2006 Sb., §40

 

 

Základní sociální poradenství, poradenství pro pečující osoby                               zdarma

 

Pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu

pomoc a podpora při podávání jídla a pití

pomoc při oblékání a svlékání

pomoc při prostorové orientaci

pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík

155,-Kč/hod

135,-Kč/hod (při využití více než 80 hodin v měsíci)

 

Pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu

osobní hygiena na lůžku či u umyvadla

celková koupel v domácnosti

celková koupel ve středisku osobní hygieny (SOH)

výměna plenkových kalhotek

prevence opruzenin a proleženin

pomoc při základní péči o vlasy a nehty

převlečení ložního prádla

pomoc při využití WC

155,-Kč/hod

135,-Kč/hod (při využití více než 80 hodin v měsíci)

 

Poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy

oběd

105,-/porci

 

 

dovoz oběda

všední den

mimopracovní den

40,- Kč/porce

50,- Kč/porce*

 

 

pomoc při přípravě jídla a pití, příprava a podání jídla a pití

155,-Kč/hod

135,-Kč/hod (při využití více než 80 hodin v měsíci)

 

Pomoc při zajištění chodu domácnosti

běžný úklid a údržba domácnosti

pomoc při zajištění velkého úklidu domácnosti

donáška vody

topení v kamnech včetně donášky a přípravy topiva

155,-Kč/hod

135,-Kč/hod (při využití více než 80 hodin v měsíci)

 

 

běžný nákup, pochůzky

155,-Kč/hod

135,-Kč/hod (při využití více než 80 hodin v měsíci)

 

 

velký nákup

160,-Kč/úkon

 

 

 

praní a žehlení prádla

 

 90,-Kč/kg

 

Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím

doprovázení dětí do školy, školského zařízení, k lékaři a doprovázení zpět

doprovázení dospělých do školských zařízení, do zaměstnání, k lékaři, do SOH

155,-Kč/hod

135,-Kč/hod (při využití více než 80 hodin v měsíci)

 

* úkon ve stadiu přípravy

 

 

Fakultativní úkony

 

Zasílání vyúčtování jinému plátci, než je uživatel, poštou

30,-Kč/měsíc

 Zasílání e-mailem zdarma

 

Dovoz na hygienické středisko a zpět

50,-Kč 1 cesta

 

 

Pedikúra na hygienickém středisku, vč. základní péče o nehty

110,-Kč/1 končetina

 

 

Pedikúra v domácnosti klienta, vč. základní péče o nehty

120,-Kč/1 končetina

 

 

Namáčecí sůl

 10,-Kč

 

 

Aplikace masážního prostředku na nohy

 10,-Kč

 

 

Zapůjčení ručníku

 15,-Kč

 

 

 

 

Výše úhrad úkonů stanovených zákonem 108/2006 Sb. jsou v souladu s vyhláškou 505/2006 Sb. v platném znění.

Hodinová částka je účtována za skutečný čas strávený poskytováním úkonů, včetně času nezbytného k jejich zajištění. Pokud poskytování těchto úkonů, včetně času nezbytného k jejich zajištění netrvá celou hodinu, výše úhrady se poměrně krátí.

Sazba 155,-Kč/hod je účtována, pokud rozsah péče nepřesáhne v daném měsíci 80 hodin péče. V případě, že je tento rozsah překročen, a to i souběhem péče od jiného registrovaného poskytovatele pečovatelské služby, je účtována sazba snížená.

 

 

 

 

Změna adresy kanceláře Pečovatelské služby

Kancelář Pečovatelské služby se přestěhovala do nových prostor na adresu: Kpt. Jaroše 3106, 390 03 Tábor, Telefon: 771 276 529

Více

Publikováno 3. 11. 2022 13:42


  1. informační bulletin Pečovatelské služby Tábor

Vážení přátelé,

rok 2022 byl pro nás všechny velmi náročný, a kdyby šlo jej přeskočit, určitě by to mnohý z nás udělal. Bohužel ani začátek nového roku klid a pokoj rozhodně nepřinesl. Spíše naopak! Rozjitřené emoce, spojené s volbou prezidenta, jen přilily olej do ohně a myslím, že se většina z nás těší, až „to“ bude všechno za námi. Uvidíme, co nás bude čekat do budoucna. Ani my na pečovatelské službě jsme neprožívali zrovna poklidné druhé pololetí, nejprve jsme stěhovali a rozjížděli provoz vývařovny v novém objektu domova se zvláštním režimem, pak se stěhovalo zázemí pečovatelské služby, včetně kanceláří vedení do vedlejšího nově postaveného domu s pečovatelskou službou, což byla také velmi náročná akce. A když už jsme si mysleli, že máme všechno nejhorší za sebou, přišla se na nás podívat kontrola z krajského úřadu, který nám přiděluje prostředky ze státní dotace. A bohužel nás příliš nepotěšili, neboť jejich připomínky se týkaly nastavení našeho sazebníku a účtování našich služeb s tím, že je to takto již neudržitelné. Proto pro Vás nemám příliš potěšující zprávu, i když mnozí, kteří znají vývoj cen na trhu, s ní asi počítali, ale od 1. března budeme muset zvednout ceny a zároveň dojde ke změně systému účtování. Když jsme loni, touto dobou avizovali navýšení částky za oběd z 55,- na 70,- Kč, mysleli jsme si, že konečně přilepšíme na porcích, ale bohužel ceny potravin v té době vylétly doslova raketově, že jsme museli hodně čarovat, abychom za ty peníze vůbec uvařili. V současné době musíme uvařit jednu porci z potravin v hodnotě 35 korun, což je víc než náročné, to mi jistě potvrdí všichni, co vědí, kolik stojí nyní v obchodech potraviny. Zbylých 35,-Kč z částky 70 korun za jednu porci jde na režii, tedy zejména energie a platy. Co se týká platby za péči, ta se naposledy měnila v roce 2010, tedy třináct let je na stále stejné výši, přestože se veškeré náklady, spojené s pečováním, včetně pohonných hmot a platů, velmi výrazně zvýšily.

Rovněž částka za dovoz obědů se třináct let nezvedla, přestože za poslední rok se ceny pohonných hmot zvedly o spoustu procent. Pocítili jsme to zejména u našich aut, která jsou poháněna stlačeným plynem CNG – v lednu 2022 stál litr 27,-Kč, v únoru skočila částka na 60,-Kč, v dubnu na 70 a v srpnu dokonce na 140 korun za litr. V této době nás dovoz jednoho oběda, jen na pohonných hmotách, stál 3 koruny… Náklady na hodinu poskytované péče jsou 578,-Kč. Z výše uvedeného vyplývá, že nastavení výše úhrady je nezbytně nutné změnit.  Maximální výše, kterou poskytovatel může účtovat je dána vyhláškou, a naše ceny jsou velmi výrazně pod těmito částkami, což byla i jedna z výtek kontroly z krajského úřadu a od 1. března 2023 jsme proto nuceni navýšit ceny všech našich služeb.

Na druhou stranu dojde ke změnám v účtování. Péče bude účtována za skutečný čas strávený poskytováním úkonů, včetně času nezbytného k jejich zajištění. Pokud poskytování těchto úkonů, včetně času nezbytného k jejich zajištění netrvá celou hodinu, výše úhrady se poměrně krátí. Částka za rozvoz obědů bude jednotná pro městské i příměstské části, nebude účtován pronájem jídlonosičů. Rozdílná bude pouze cena rozvozu ve všední dny a v mimopracovní. Vím, že jsme slíbili, že bude po otevření nového domova rozšířena naše nabídka o výběr ze dvou jídel a dovoz obědů mimo pracovní dny, avšak narazili jsme na jeden zásadní problém – nemůžeme sehnat personál, který by jídlo uvařil. Nejsou ani pomocné síly, takže pokud je nějaké jídlo náročnější na přípravu (třeba buchty), musí jít do kuchyně pomáhat pečovatelky… V současné době tedy nemohu slíbit, že dojde k rozšíření služeb, nicméně v aktuálním sazebníku již tuto variantu uvádíme, abychom v budoucnu nemuseli předělávat všechny smlouvy. 

Ke změně dojde i při účtování nákupů. Doposud jsme šli cestou, kdy jsme měli stanovenou pevnou částku za nákup a rozlišovali jsme jen velikosti nákupu. Nicméně kontrolní orgány vyžadují, abychom účtovali skutečný čas, který na pořízení daného nákupu spotřebujeme.

Novela vyhlášky stanovuje dvě ceny za poskytnutou péči – vyšší 155,-Kč za hodinu a nižší 135,-Kč za hodinu. Nižší částka bude účtována, pokud klient v daném měsíci využije služby v rozsahu větším jak 80 hodin. Týká se to i případů, kdy by klient využil v daném měsíci stejného typu služeb dvou poskytovatelů. Vzhledem k tomu, že v současné době jsme v Táboře jediným registrovaným poskytovatelem pečovatelské služby (Registr poskytovatelů sociálních služeb), netýká se tato možnost žádného z našich klientů. Do hodin péče se počítají pouze základní úkony, které jsou účtovány v časové jednotce. Naše služby jsou poskytovány každý den od 7.00 do 19.00 hodin, odpolední a víkendová péče je zaměřena na péči základní, tedy především pomoc s osobní hygienou, podání jídla, pomoc s oblékáním apod.

Jsme si vědomi, že někoho tyto změny mohou zaskočit a bude se obávat, že na služby nebude mít prostředky. Nicméně stát pomáhá služby hradit a to prostřednictvím příspěvku na péči. Pokud příspěvek nemáte, nebo ve výši, která náklady na péči dostatečně nepokryje, obraťte se na nás, poradíme a pomůžeme Vám s vyřizováním.

Ing. Renata Kainráthová