Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Pečovatelská služba > Aktuality - pečovatelská služba > 22. informační bulletin Pečovatelské služby Tábor

22. informační bulletin Pečovatelské služby Tábor



  1. informační bulletin Pečovatelské služby Tábor

Vážení přátelé,

Tento bulletin bude tak trochu pracovní, neboť se v něm budeme zabývat změnami, které nám od 1. července přinesla novelizace našeho “hlavního zákona“ a to zákona o sociálních službách a také příslušné vyhlášky, která na tento zákon navazuje. Na novelu zákona čekají poskytovatelé již řadu let a letos jsme se dočkali alespoň dílčí novelizace, ale pro poskytovatele a klienty pečovatelské služby zcela zásadní, neboť v ní jsou dvě nové  činnosti, po kterých jsme volali a také nově zákon „uznává“ velmi důležitou skupinu obyvatel a to osoby neformálně pečující, tedy Vaše rodiny a blízké osoby, které Vám pomáhají ve zvládání běžného života, které jsou tak významné nejen pro Vás, ale pro celou společnost. Další dobrou zprávou je, že se v rámci novely navyšují i příspěvky na péči s výjimkou prvního stupně. Horší zprávou pro nás poskytovatele byl fakt, že obě novely byly vydány až úplně na konci června, a tak jsme měli velmi malý prostor pro zveřejnění a to i vzhledem k nastalému období prázdnin a dovolených. Vzhledem k tomu, že Sazebník je přílohou Vaší smlouvy, musíme udělat pro každého klienta dodatek smlouvy, aby vše bylo v pořádku. Mohu Vás však uklidnit, že nedochází k navýšení cen služeb.

Ing. Renata Kainráthová

Pomoc při zajištění bezpečí a možnosti setrvání v přirozeném sociálním prostředí

- Osobní návštěva pracovníka v domácnosti, při které dojde ke kontrole klienta a stavu domácnosti, případně zjištění potřeb, zjednodušeně řečeno dohled.

- V rámci úkonu může být provedeno připomenutí,  dohled nebo asistence při užití léků nebo měření tlaku/krevního cukru. Pracovník není oprávněn léky sám chystat, pouze asistuje při jejich požití, kdy pomůže otevřít dávkovač, podá vodu na zapití, pomůže uložit dávkovač na stanovené místo, pomůže odečíst hodnoty na tlakoměru, nebo glukometru, vypustí močový sáček. Není oprávněním pracovníka provádět ošetřovatelské úkony, dávkovat léky nebo kontrolovat správnost nachystaných léků.

- Činnosti, které pomáhají při vykonávání aktivit a zálib, kterými se doposud zabýval, a jsou pro jeho život důležité.

- Doprovod na procházku – doposud jsme  procházku s Vámi museli „skrývat“ pod doprovod na úřad nebo na nákup.

Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

- Tato pomoc je zaměřena na podporu při vyřizování Vašich záležitostí a konkrétní pomoc při vyplňování formulářů, při přípravě písemných žádostí, dopisů, vyplňování tiskopisů, asistenci při telefonické nebo elektronické komunikaci s úřady a dalšími institucemi poskytujícími veřejné služby a jiné související úkony.

- Poskytování informací o dostupných službách a zdrojích, vysvětlení postupů a kroků pro vyřizování běžných záležitostí, správu pošty a vyřizování osobní korespondence, pomoc s užíváním technologií (telefon, počítač, internet), podpora při orientaci ve veřejné dopravě.

- Úkon zahrnuje např. pomoc při vyplňování různých formulářů, asistence při objednávání služeb (lékař/kadeřnice/pedikérka apod.), objednávce léků a dalšího zboží, nebo při osobní, telefonické nebo elektronické komunikaci s institucemi, komerčními službami a blízkými osobami. Také si s Vámi můžeme popovídat, aniž bychom to museli skrývat pod nějaký jiný úkon.

Tyto dva nové úkony jsou zpoplatněny stejnou částkou, jako ostatní úkony účtované v časové jednotce.

Sociální poradenství pro osoby pečující

My tuto činnost vykonáváme již několik let. Pokud přijdeme do rodiny našeho klienta, kde je poskytován větší rozsah osobní péče, snažíme se poradit, jak si na jednotlivé úkony „zajít“, aby péče byla bezpečná pro všechny aktéry. Nabízíme i rady zkušené a v manipulačních technikách vyškolené pečovatelky, která si přiveze různé kompenzační pomůcky a na místě ukáže, jak je využít, jak si lze péči ulehčit. Problém byl, že jsme si doposud tuto činnost nemohli vykázat jako „odpracovanou dobu“ a také jsme tuto potřebnou službu mohli nabídnout jen našim stávajícím klientům, respektive jejich rodinným příslušníkům. Nyní můžeme radou i osobní návštěvou vyhovět i lidem, kteří budou pečovat o svého blízkého sami, bez naší pomoci.

Změny příspěvku na péči

Od 1. 7. 2024 se upravuje i příspěvek na péči:

  1. Stupeň (lehká závislost) 880,-Kč (zůstal beze změny)
  2. Stupeň (středně těžká závislost) 4.900,-Kč
  3. Stupeň (těžká závislost) 14.800,-Kč
  4. Stupeň (úplná závislost)

- 23.000,-Kč, pokud je poskytována péče v pobytových  zařízeních (např. domovech pro seniory)

- 27.000,-Kč pokud je péče poskytována v domácím prostředí

Změny v sazbách za poskytnuté úkony

Přestože se ve vyhlášce navyšují maximální ceny za některé úkony, my k 1. 7. ceny nezvyšujeme. V Sazebníku se mění pouze jediná položka a tou je zvýšení dolní hranice sazby o deset korun, pokud klient využije naše služby v rozsahu vyšším, než je 80 hodin, což se u nás za dobu působnosti tohoto dvojího účtování zatím nestalo, nicméně museli jsme tuto hranici upravit v souladu s platnou normou.